مهندس سعدی

کارآفرینی بر محور اکوسیستم و اقتصاد دانش بنیان

مهندس سعدی

کارآفرینی بر محور اکوسیستم و اقتصاد دانش بنیان

مهندس سعدی

رشد و توسعه متوازن اقتصادی و اجتماعی کشور با کارآفرینی بر مبنای عامل اصلی سرمایه انسانی در اکوسیستم و ایجاد ارزش اقتصادی و اجتماعی برتر در فضای انگیزشی رقابتی کارآفرینانه و حمایت از تولید ملی دست یافتنی است. بی شک ثروت کل جامعه حاصل مجموع ثروت اقتصادی و ثروت اجتماعی است.


طبقه بندی موضوعی
اوقات شرعی

کمتر کسی است که شرکت هیولت پاکارد یا بهتر است بگوییم اچ پی (HP)، که یک شرکت چندملیتی فعال در عرصه فناوری اطلاعات واقع در کالیفرنیا آمریکاست را نشناسد. سخت افزارها، نرم افزارها و خدمات این شرکت برای مصرف کنندگان و شرکت های بزرگ و کوچک در صنایع مختلف کاملا شناخته شده است. اما شهرت این شرکت به محصولات و خدمات بی نظیر تجاری اش ختم نمی شود، بلکه این شرکت نشان داده است در زمینه حاکمیت خوب، توجه به مسائل زیست محیطی و مسائل اجتماعی نیز خود را مسئول می داند و سعی دارد همان اشتیاق، انرژی و فرهنگ نوآوری که در محصولات این شرکت تجربه می کنیم را در جهت نفع جامعه نیز به کار گیرد و با تکیه بر فناوری و دانش راهی برای مقابله با چالش های بزرگ اجتماعی امروز بیابد. شرکت اچ پی در این زمینه با سایر کسب و کارها، دولت ها، سازمان های غیردولتی، کارآفرینان اجتماعی و دانشگاهیان برای طرح راه حل های پایدار همکاری نزدیک دارد.

این شرکت مفهوم شهروندی جهانی را در بطن ارزش ها و استراتژی کسب  کار خود وارد ساخته و در راستای مسئولیت اجتماعی خود از دانش و فناوری برای اثرگذاری در چهار حوزه آموزش، کارآفرینی، سلامت و خدمات اجتماعی بهره می گیرد.

آموزش

تعلیم و آموزش در عرصه های مختلف علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات برای حل برخی از اساسی ترین مشکلات جهان امروز ضروری است. شرکت اچ پی تلاش دارد با حمایت از تعلیم و آموزش، در تمام سطوح، دانش آموزان و دانشجویان را به استفاده از قوه ابتکار و نبوغ خود برای حل مسائل و مشکلات حاد اجتماعی سوق دهد. طرح تسهیل بخشی اچ پی (HP Catalyst Initiative) شبکه ای جهانی از اساتید، معلمان و مدرسانی است که به دنبال رویکرد جدیدی در تعلیم و آموزش هستند. بنابر تخمین سازمان های عضو، تا پایان سال 2012 بیش از 250 هزار دانش آموزش و دانشجو در سراسر جهان از طرح مذکور سود جسته اند.

کارآفرینی

کارآفرینان موتور محرک نوآوری هستند، ایجاد شغل کرده، فرصت های اقتصادی را تقویت کرده و در نهایت به شکوفایی جوامع محلی کمک می کنند. شرکت اچ پی یک برنامه تعلیم و آموزش جهانی با نام طرح یادگیری اچ پی برای کارآفرینان (HP Learning Initiative for Entrepreneurs) را برای کمک به دانشجویان، کارآفرینان علاقه مند و صاحبان کسب و کارهای کوچک راه اندازی کرده است تا با یادگیری مهارت های لازم در زمینه فناوری اطلاعات و کسب و کار موفقیت خود را تضمین کنند. این طرح از سال 2007 تاکنون تعلیم و آموزش، دسترسی به فناوری و فعالیت های آنلاین را برای 2/1 میلیون نفر در سراسر جهان فراهم ساخته است.

سلامت

شرکت اچ پی طرح هایی ابتکاری را برای پیشبرد سلامت الکترونیک و از راه دور تدوین کرده است. پروژه تشخیص اولیه نوزادان (Early Infant Diagnosis) که با همکاری طرح دسترسی سلامت کلینتون (Clinton Health Access initiative) اجرا شده یکی از نمونه های همکاری این شرکت در ارائه طرح های نوآورانه در زمینه سلامت می باشد. در این طرح شرکت اچ پی  از فناوری های خود برای اتوماسیون سازی فرآیند آزمایش ایدز استفاده کرده و موفق شده است زمان اعلام نتایج آزمایش را که ماه ها به طول می انجامید به کمتر از 30 روز کاهش داده و به نجات جان انسان ها کمک کند. برای مثال در سال 2011 تقریبا 65 هزار نوزاد در کنیا از این طریق مورد آزمایش قرار گرفتند و بنابر پیش بینی ها 70 هزار مورد آزمایش نیز در سال 2012 انجام گرفته است.

مشارکت اجتماعی و کار داوطلبانه کارکنان

شرکت اچ پی در راستای مسئولیت اجتماعی خود و ترغیب کارکنان به مشارکت در امور اجتماعی، شرایطی را فراهم آورده است که کارکنان این شرکت می توانند با کسب اجازه از مدیر مربوطه چهار ساعت در ماه از زمان کاری خود را به کار داوطلبانه اختصاص دهند. در سال 2011 کارمندان و نیروهای بازنشسته این شرکت بیش از 744 هزار ساعت را به شرکت در پروژه های کار داوطلبانه اختصاص دادند. این شرکت کارکنان خود را به اهدای وجوه نقد به منظور پشتیبانی از جوامع محلی و کمک به تلاش های انسان دوستانه در زمان وقوع بلایای طبیعی نیز ترغیب می کند. برای مثال این شرکت درست به اندازه مبلغی که کارکنان این شرکت به سازمان های غیرانتفاعی مورد تایید کمک می کنند خود نیز تا سقف 1000 دلار در سال به ازای هر کارمند به همان سازمان ها کمک می کند. از این طریق شرکت اچ پی و کارکنانش از سال 2007 تاکنون مبلغ 30 میلیون دلار کمک مالی رسانده اند.