مهندس سعدی

کارآفرینی بر محور اکوسیستم و اقتصاد دانش بنیان

مهندس سعدی

کارآفرینی بر محور اکوسیستم و اقتصاد دانش بنیان

مهندس سعدی

رشد و توسعه متوازن اقتصادی و اجتماعی کشور با کارآفرینی بر مبنای عامل اصلی سرمایه انسانی در اکوسیستم و ایجاد ارزش اقتصادی و اجتماعی برتر در فضای انگیزشی رقابتی کارآفرینانه و حمایت از تولید ملی دست یافتنی است. بی شک ثروت کل جامعه حاصل مجموع ثروت اقتصادی و ثروت اجتماعی است.


طبقه بندی موضوعی
اوقات شرعی

شرط وستینگ

چهارشنبه, ۱۵ آذر ۱۳۹۶، ۱۱:۱۳ ق.ظ

🌟شرط وستینگ، راهی برای پایبندی هم‌بانیان استارتاپ ها

اگر تا به حال با "قراردادهای مشارکت مدنی هم‌بانیان استارتاپ ها" مواجهه داشته اید احتمالا با بحثی به عنوان "شرط وستینگ" یا "Vesting Term"  نیز روبرو شده اید. در این دسته از قراردادها غالبا پیشنهاد می شود جهت ایجاد پایبندی طرفین به قرارداد و دوام رابطه همکاری هم‌بانیان با استارتاپ نوپا از چنین شرطی یا شروط مشابه دیگری استفاده شود. البته نباید از نظر دور داشت که شرط وستینگ صرفا در قراردادهای مزبور کاربرد ندارد بلکه از چنین شرطی در قراردادهای استخدام یا حتی برخی قراردادهای دیگر نیز استفاده می شود.

Related image

🔹چرا شرط وستینگ مهم است؟
شما در حال انجام کارهای معمول خود هستید که به یکباره ایده ای فوق العاده جهت راه اندازی یک کسب و کار استارتاپی به ذهنتان خطور می کند. به محض خطور این ایده کاملا به وجد آمده و شگفت زده می شوید. به مرور رویاهای مختلف را از راه اندازی و توسعه این کسب و کار در ذهنتان مرور کرده و به خیال پردازی در مورد آن می پردازید. ایده جدید روزها و ماه ها ذهن شما را به خود درگیر نموده و غالب فعالیت ذهنی شما را به خود اختصاص می دهد. کم کم سعی می کنید ایده خود را مدون و مکتوب کرده و با دوستان و نزدیکان خود مشورت نمایید. در حساب و کتاب هایی که می کنید متوجه می شوید که ممکن است به تنهایی از پس کار و هزینه های آن بر نیایید لذا  احتمالا به دنبال هم‌بانی می گردید که بتوانید کار را با همکاری او شروع کنید. اگر از آن دسته افرادی هستید که راحت اعتماد می کنید صرفا با مذاکرات و توافقات شفاهی (Gentleman Agreement) کار را شروع می کنید؛ اگر کمی دور اندیش باشید، توافقات خود را شخصا مکتوب می کنید و اگر هم بخواهید کمی محکم کاری کرده و محتاطانه تر عمل نمایید از یک حقوقدان برای تنظیم توافقات اولیه خود تحت ماده 10 قانون مدنی بهره برده و نهایتا با تخصیص میزانی از سهام به هم‌بانی، کار دو نفره تان را شروع می کنید. 


پس از این مرحله سریع، با شتاب و با انگیزه کار را آغاز کرده و بدون خستگی تلاش می کنید. پس از اینکه چند ماهی فعالیت کردید، کار جنبه های سخت تری از خود را نشان داده و برخی مواقع نیز استهلاکی و فرسایشی می شود. از آنجاکه این ایده اولین بار به ذهن شما خطور کرده و به نوعی نسبت به آن رابطه پدر-فرزندی دارید سعی می کنید تا خستگی ها را کنار گذاشته و ممارست کنید. استارتاپ شما هر روز تکمیل تر شده و ارزش آفرینی آن بیشتر می شود. کم کم سعی می کنید تا کارمندانی را استخدام کنید و کار خود را توسعه دهید. الآن دیگر بیش از یکسال از آغاز رسمی کار دو نفره شما سپری شده و نوپای چندماهه شما در حال جان گرفتن و رشد است. در همین شرایط است که یکباره از هم‌بانی خود یک تماس تلفنی دریافت داشته و به یکباره خشکتان میزند؟!


بله – درست است. حال که استارتاپ شما در حال جان گرفتن است او از شما درخواست 200 میلیون تومان جهت واگذاری سهم خود به شما (احتمالا به دلایلی چون بدهکاری، مشکلات مالی و ...) و یا واگذاری سهام به ثالث را دارد. این در حالیست که شما تمام پس انداز چند سال گذشته خود را جهت راه اندازی این کسب و کار هزینه کرده اید و دستتان خالی است. فروش استارتاپ نه تنها به معنای شکست جدی استارتاپ، بلکه به معنای هدر رفتن بخش زیادی از سرمایه ذخیره شده شما و ورود ضربه مهلکی به اقتصاد شخصی شما هم می باشد. این دقیقا همان نقطه ای است که شرط «وستینگ» یا شروط مشابه آن می توانست شما را نجات دهد!
#حقوق 
👇👇👇
🆔 @Drsadi ✨ #کارآفرینی 🍃