مهندس سعدی

کارآفرینی بر محور اقتصاد مقاومتی ، تولید ثروت و شکوفایی ایران

مهندس سعدی

کارآفرینی بر محور اقتصاد مقاومتی ، تولید ثروت و شکوفایی ایران

مهندس سعدی

رشد و توسعه متوازن اقتصادی و اجتماعی کشور با کارآفرینی بر مبنای ایجاد ارزش اقتصادی و اجتماعی در فضای رقابتی کارآفرینانه و حمایت از تولید ملی و کالای ایرانی دست یافتنی است. بی شک ثروت کل جامعه حاصل مجموع ثروت اقتصادی و ثروت اجتماعی است.


طبقه بندی موضوعی
اوقات شرعی

تراز تجاری ایران در ۶ ماه نخست سال جاری

دوشنبه, ۲۲ مهر ۱۳۹۲، ۰۷:۱۲ ق.ظ

تراز تجاری مثبت با ۸۹ کشور دنیا/ افزایش ۱۵۵ درصدی واردات از هند

بنابر جداول آمار گمرک، تراز تجاری ایران در ۶ ماه نخست سال جاری با ۸۹ کشور مثبت است و با افزایش ۱۵۵ درصدی واردات از هند می‌توان ادعا کرد این کشور جایگزین امارات شده است.


به گزارش خبرگزاری فارس، صادرات کالاهای غیرنفتی با احتساب میعانات گازی در 6 ماه نخست سال جاری به 17 میلیارد و 972 میلیون دلار رسید و عمده اقلام صادرات در مدت مورد بررسی شامل سنگ آهن، اوره، متانول بوده است و در این میان میعانات گازی سهم سه میلیارد و 385 میلیون دلاری و محصولات پتروشیمی سهم 4 میلیارد و 841 میلیون دلاری داشته است.


به گزارش فارس، صادرات مقطعی با احتساب میعانات گازی افزایش 9.41 درصدی در وزن و کاهش 13.59 درصدی در ارزش دلاری داشته است.

بنابر این گزارش، عمده صادرات کشور طی 6 ماه نخست سال جاری به چین، عراق، امارات متحده عربی، افغانستان و هند بوده است.

به نحوی که صادرات به کشور چین رشد 18 درصدی داشته است، صادرات به عراق 3 درصد کاهش، امارات متحده عربی 33 درصد کاهش، افغانستان 11 درصد کاهش و سایر کشورها 18 درصد کاهش داشته است و متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی 386 دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش 21.38 درصدی در ارزش دلاری داشته است.

به گزارش فارس در مدت زمان یاد شده، واردات کشور به لحاظ ارزشی 19 میلیارد و 935 میلیون دلار و به لحاظ وزنی 13 میلیون 241 هزار تن بوده است و عمده کالاهای وارداتی شامل برنج، کنجاله سویا، ذرت، گندم، و وسایل نقلیه با موتور پیستونی درون‌سوز بوده است.

همچنین میزان واردات ارز برای دارو در 6 ماهه نخست سال جاری بالغ بر 7 هزار و 443 تن بوده است که رشد 33.53 درصدی داشته است.

لذا براساس آمارهای گمرک می‌توان گفت در اردیبهشت‌ماه سال جاری واردات دارو 141 درصد افزایش در خرداد‌ماه 20 درصد افزایش و در تیرماه 10 درصد افزایش داشته است.

این در حالی است که در مرداد‌ماه واردات دارو 7 درصد کاهش و در شهریور‌ماه 13 درصد افزایش داسته است.

کشورهای عمده طرف معامله در واردات طی 6 ماهه نخست سال جاری امارات متحده عربی، چین، هند، جمهوری کره و ترکیه بوده است که در این مدت واردات از کشور هند 151 درصد افزایش داشت، اما از امارات متحده عربی 25 درصد کاهش، چین 2 درصد کاهش، جمهوری کره 27 درصد کاهش، ترکیه 32 درصد کاهش و سایر کشورها 42 درصد کاهش داشته است و متوسط قیمت هر تن کالای وارداتی 1506 دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش 8.5 درصدی در ارزش دلاری داشته است.

به گزارش فارس؛ تراز بازرگانی خارجی جمهوری اسلامی ایران بدون احتساب صادرات نفت خام طی 6 ماهه نخست امسال با کسری 4.086 میلیون یورو معادل کسری 5.348 میلیون دلاری مواجه بوده است که در این میان ارزش واردات 57.75 درصد از ارزش کل مبادلات خارجی را به خود اختصاص داده است. لذا تراز بازرگانی خارجی کشور با 89 کشور دنیا منفی و با 89 کشور دیگر مثبت بوده است.

کشورهای طرف معامله با بیشترین تراز تجاری مثبت شامل عراق، افغانستان، ترکمنستان ، آذربایجان و مصر و همچنین کشورهای طرف معامله با بیشترین تراز تجاری منفی شامل امارات متحده عربی، جمهوری کره، آلمان، ترکیه و سوئیس است.

در 6 ماه نخست سال جاری 96.98 درصد ارزش کل صادرات کشور مربوط به دو قاره آسیا و اروپا بوده است، به نحوی که در قاره اسیا بیشترین سهم را کشور چین در قاره اروپا فدراسیون روسیه، در آفریقا مصر در آمریکا کشور مکزیک و در اقیانوسیه کشور استرالیا به خود اختصاص داده‌اند.