مهندس سعدی

کارآفرینی بر محور اکوسیستم و اقتصاد دانش بنیان

مهندس سعدی

کارآفرینی بر محور اکوسیستم و اقتصاد دانش بنیان

مهندس سعدی

رشد و توسعه متوازن اقتصادی و اجتماعی کشور با کارآفرینی بر مبنای عامل اصلی سرمایه انسانی در اکوسیستم و ایجاد ارزش اقتصادی و اجتماعی برتر در فضای انگیزشی رقابتی کارآفرینانه و حمایت از تولید ملی دست یافتنی است. بی شک ثروت کل جامعه حاصل مجموع ثروت اقتصادی و ثروت اجتماعی است.


طبقه بندی موضوعی
اوقات شرعی

بازاریابی سناریوی فرضی چیست؟

سه شنبه, ۳۰ مهر ۱۳۹۲، ۰۷:۵۷ ق.ظ

بازاریابی سناریوی فرضی، ترکیبی هوشمندانه از تکنیک‌های بازاریابی سنتی به همراه ابزارهای پیچیده پیش‌بینی‌کننده، به منظور تعیین استراتژی‌ها و تکنیک‌های بازاریابی برای محصولات احتمالی جدید است.
کارشناسان بازاریابی با استفاده از روش‌های مطالعه درمورد مشتریان و گروه‌های تمرکز، به ارزیابی و اندازه‌گیری علاقه مشتریان به محصولات در دست تولید می‌پردازند.
این تکنیک‌ها به بازاریاب‌ها این امکان را می‌دهند که دریابند چه محصولاتی بالاترین پتانسیل موفقیت را دارند و در عین حال از تولید محصولاتی که بالاترین احتمالات شکست را دارند، جلوگیری می‌کنند.


نحوه عملکرد
بازاریابان سناریوی فرضی، موقعیت‌های احتمالی را به عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی محصول در نظر می‌گیرند. آنها این سناریوها را طی مراحل تولید یک محصول جدید ایجاد می‌کنند تا واکنش مشتریان بالقوه خود را قبل از عرضه محصول در بازار مربوط، پیش‌بینی‌ کنند. بازاریابان این داده‌ها را از طریق نظرسنجی‌های مشتریان، مصاحبه‌ها و دیگر تعاملات و تجزیه و تحلیل نتایج مربوط به آن به دست می‌آورند. اگر تحلیل درستی از داده‌ها صورت بگیرد، بازاریاب‌ها می‌توانند استراتژی‌ها و تاکتیک‌هایی برای راه‌اندازی کمپین بازاریابی محصول ایجاد کنند.


کاربرد
بازاریابان اغلب با استفاده از سناریوهای فرضی، تغییرات لازم را در مورد یک محصول اعمال می‌کنند و تست‌های بازاریابی هدفمندی را بر روی این نسخه‌های جدیدتر اجرا می‌سازند. عموما این تغییرات شامل تغییر در رنگ، اندازه، لوگو یا بسته‌بندی و... می‌شوند. برای مثال، در سال 1992 شرکت پپسی کولا، نوشابه پپسی کریستال را تولید کرد که مدل شفاف و بدون کافئین محصولات این برند بود. این نوشابه توانست در بازارهای کوچک‌تر به موفقیت نسبی دست یابد، اما موفقیت پایداری به دست نیاورد. به همین دلیل پپسی تولید این محصول را در سال 1994 متوقف کرد.


تکنیک‌ها
بازاریاب‌ها سناریوهای فرضی را بر اساس چهار معیار شناخته شده در طرح‌های بازاریابی معمولی تست می‌کنند: محصول، مکان‌یابی، قیمت و عرضه.
بازاریابان از سناریوهای محصول فرضی استفاده می‌کنند تا دریابند آیا این محصول نیازهای مشتری را برطرف می‌کند یا نه. سناریوهای مکان‌یابی ایده‌هایی را در مورد اینکه یک محصول کجا و چگونه باید در معرض دید مشتری قرار بگیرد، تست می‌کند. سناریوی قیمت نیز به بازاریاب‌ها نشان می‌دهد مشتری چقدر حاضر است برای چنین محصولی پول بپردازد. در نهایت، سناریوهای عرضه بازاریاب‌ها را مطلع می‌کند که اولویت‌های مشتری در مورد لوگو، رنگ و بسته‌بندی محصول چیست.


تهدیدات
تولید محصول جدید، جزئیات زیادی را دربرمی‌گیرد. در حالی که برخی از این سناریوها محصول را در بهترین وضعیت به نمایش می‌گذارند، موقعیت‌هایی هم وجود دارند که حیات محصول را قبل از اینکه وارد قفسه فروشگاه‌ها شود، تهدید می‌کند.
بازاریابی سناریوی فرضی همچنین تحلیل هرگونه تهدید احتمالی را که به موفقیت محصول آسیب می‌رساند، دربرمی‌گیرد. برخی از این سناریوها شامل وقایع سیاسی، قانونی و اقتصادی هستند که می‌توانند بر مزایای کیفی یک محصول سایه بیفکنند. سناریوهای دیگر، مشتمل بر تحلیل رفتار رقبا از طریق جنگ‌های قیمتی و تغییرات سهم بازار است.

مترجم: دلارام حسینیون (منبع: ehow)