مهندس سعدی

کارآفرینی بر محور اکوسیستم و اقتصاد دانش بنیان

مهندس سعدی

کارآفرینی بر محور اکوسیستم و اقتصاد دانش بنیان

مهندس سعدی

رشد و توسعه متوازن اقتصادی و اجتماعی کشور با کارآفرینی بر مبنای عامل اصلی سرمایه انسانی در اکوسیستم و ایجاد ارزش اقتصادی و اجتماعی برتر در فضای انگیزشی رقابتی کارآفرینانه و حمایت از تولید ملی دست یافتنی است. بی شک ثروت کل جامعه حاصل مجموع ثروت اقتصادی و ثروت اجتماعی است.


طبقه بندی موضوعی
اوقات شرعی

اینفوگرافیک ایران پساتحریم

دوشنبه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۴، ۰۷:۵۵ ق.ظ

ایران همواره به دلیل موقعیت جغرافیایى استراتژیک، قدمت تاریخى چند هزارساله و منابع طبیعى متعدد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است. این کشور همواره سعى داشته تا نقش مهمى در اقتصاد خاورمیانه و به دنبال آن در جهان ایفا کند. برخلاف پستى بلندی‌های سیاسى منطقه و موانع اقتصادى، در سه دهه گذشته ایران توانسته دومین قطب اقتصادى خاورمیانه باشد. ایران هم‌اکنون با جمعیت بیش از ۸۰,۸ میلیون نفر، بعد از ترکیه نوزدهمین کشور جهان است ازنظر جمعیت است و در کشورهاى حوزه MENA در رتبه دوم قرار دارد. با توجه به میانگین سنى ۲۷,۸ سال شایان توجه است که ۱/۳ از جمعیت این کشور را افراد بین ۱۴ تا ۵۰ سال تشکیل می‌دهند. نکته‌ای که می‌تواند نظر هر سرمایه‌گذاری را به خود جلب کند. بااین‌حال محدودیت‌های متعددى که براى واردات طیف وسیعى از محصولات وجود دارد، باعث آسیب جدى به اقتصاد این کشور شده است. درنتیجه مواجهه با افرادى که در سنین مصرف‌گرایی قرار دارند و محدودیت‌های زیادى در انتخاب کالا یا خدمات موردنظرشان دارند، امرى رایج است. اکنون اقتصاد ایران پساتحریم، آینده‌ای روشن پیش روی سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان قرار داده است.

  • ایران پساتحریم، بازاری با پتانسیل‌های فوق‌العاده

هم‌اکنون ایران در یک دوره تغییرات اساسى اقتصادى قرار دارد که طى این تغییرات پیش‌بینی می‌شود که ایران رفته‌رفته از یک بازار بسته به یک بازار آزادتر تبدیل شود. بااین‌حال تحریم‌هایی که در سه سال اخیر علیه ایران اعمال شد، روند این تغییرات را کندتر کرده است. البته با شروع ریاست جمهورى آقای دکتر روحانی و برنامه‌ریزی‌هایی که در جهت اصلاح اقتصاد شده است، این روند دوباره جان گرفته و آرام‌آرام شروع به حرکت خواهد کرد. این آینده درخشان، نه‌تنها در آمارهای اقتصادی نمود پیدا می‌کند، بلکه حتی در نوع نگرش و روحیه افکار عمومی جامعه در لایه‌های مختلف نیز تأثیرگذار بوده است.
برخلاف تقاضاى عظیم کالا و خدمات توسط جمعیت جوان کشور، هنوز تأمین‌کنندگان کافى وجود ندارد و این تقاضاها با کمبود اساسى مواجه هستند. هم‌اکنون عدم و یا کمبود حضور برندهاى بین‌المللی در ایران به‌صورت رسمى باعث شده بازار رقابتى براى تولیدکنندگان داخلى وجود نداشته باشد که البته این موضوع نیز با وارد شدن ایران به بازارهاى جهانى و برداشته شدن تحریم‌ها به‌مرور تغیر خواهد کرد. از طرف دیگر این موضوع نیازمند پشتیبانى دولت و سیاست‌های حمایتى است که براى سرمایه‌گذاران خارجى جهت گسترش و تقویت کسب‌وکارها اعمال می‌گردد.

 

  • روى رادار سرمایه‌گذاری خارجى

آخرین آمار جهانى Fact Book در سال ۲۰۱۴ نشان‌دهنده این است که قدرت خرید ایرانیان تقریباً برابر ۱٫۳ تریلیون دلار است که آن را به سومین کشور منطقه MENA تبدیل کرده است. بالاتر بودن این رقم از متوسط پیش‌بینی‌شده براى کشورهاى عضو این م